Jak się sprawnie przeprowadzić
Jak dobrze zorganizować przeprowadzkę?
Wydaje Ci się, że przeprowadzka to nic skomplikowanego? Wystarczy znaleźć nowe lokum, zapakować cały dobytek do toreb i starych kartonów, załadować do samochodu, pozamiatać i gotowe? Niestety w rzeczywistości może pojawić się wiele trudności: brakuje materiałów do pakowania, stawiło się zbyt mało osób do pomocy, a nasz samochód okazuje się za oczywiście za mały i musimy pokonać nim kilka razy tą samą trasę, aby przewieźć niewielką część dobytku. Kilka początkowo zaplanowanych na przeprowadzkę godzin może zamienić się nawet w kilka dni, konieczność brania dodatkowego urlopu, niezprzewidziane koszty i oczywiście stres. Przeprowadzka to w istocie duży projekt, który aby się udał musisz zorganizować i zaplanować z wyprzedzeniem. Ułatw sobie to zadanie korzystając z naszego poradnika – jak szybko i sprawnie się przeprowadzić.
Pamiętaj! Zarezerwuj samochód dostawczy wcześniej i dokładnie dobierz jego wielkość do swojego ładunku. Wcześniejsza rezerwacja pozwoli Ci uzyskać najlepszą cenę. W ofercie Avis znajdziesz samochody do przewozu ładunków w trzech kategoriach: małej, średniej i dużej. Ten wybór to odpowiedź na potrzeby naszych klientów, przy uwzględnieniu przepisów kodeksu ruchu drogowego, które umożliwiają prowadzenie pojazdów dostawczych wszystkim posiadaczom prawa jazdy kat. B, do 3,5 T dopuszczalnej masy całkowitej samochodu.
Plan działania
Przygotowanie planu zapewni Ci dobrą orientację i pomoże w organizacji.Przy tworzeniu takiej listy z zadaniami zadaj sobie następujące pytania:
- Kiedy ma następić przeprowadzka?
- Jaki budżet masz do dyspozycji?
- Kiedy zaczeniesz pakowanie i sortowanie rzeczy?
- Czy musisz zamówić kontener na odpady wielkogabarytowe lub zarezerwować miejsce przed blokiem?
- Ile osób mogłoby Ci pomóc?
- Ile kartonów, gazet lub worków do pakowania będzie Ci potrzebnych?
- Czy będziesz potrzebował wózek transportowy do przenoszenia cięższych mebli i sprzętu AGD?
Ustal budżet
Każda przeprowadzka wiąże się z kosztami. Musisz z góry wiedzieć, czego potrzebujesz do przeprowadzki i ile budżetu masz do dyspozycji. Realistyczne zaplanownie budżetu pomoże Ci zachować pełną kontrolę nad kosztami.
Aby je oszacować przede wszystkim zastanów się jak chcesz się przeprowadzić.
Zatrudnienie firmy przeprowadzkowej - to wygodna metoda, która wiąże się również z większymi kosztami. Zatrudniając profesjonalistów, na pewno ułatwisz sobie zadanie. W zależności od oferty danej firmy możesz liczyć na fachowe zabezpieczenie rzeczy, pakowanie, załadunek, rozładunek i transport. Jednak przy wyborze tej formy przeprowadzki musisz liczyć się ze znaczym uszczerbkiem w twoim domowym budżecie.
Altenatywą jest przeprowadzka na własną rękę. Pozwoli Ci ona zaoszczędzić wydatki, które możesz zainwestować choćby w wyposażenie nowego mieszkania. Wystarczy, że wynajmiesz samochód dostawczy, który samodzielnie zapakujesz i poprowadzisz. Przy tej formie przeprowadzki najlepiej zorganizować grupę pomocników wśród znajomych i rodziny, dzięki którym zamiast męczącej pracy także przyjemnie spędzicie czas.
Jak oszczędzić
Pomocne wskazówki:- Zaangażuj znajomych i rodzinę do pomocy przy pakowaniu i ładowaniu samochodu.
- Zaoptrując się w niezbędne akcesoria do pakowania i przenoszenia rzeczy porównaj co najmniej kilka ofert.
- Zarezerwuj samochód dostawczy jak najwcześniej, idealnie z kilku miesięcznym wyprzedzeniem. Im wcześniej dokonasz rezerwacji, tym bardziej atrakcyjną cenę uzyskasz.
- Od wielkości auta zależy koszt jego wynajmu. Dobierz pojazd dokładnie do wielkości swojego ładunku. W tym celu oszacuj ilość i wielkość mebli, liczbę i rodzaj sprzętu AGDi RTV oraz liczbę kartonów i innych pakunków. Jeżeli masz problem z dobraniem przestrzeni ładunkowej auta, zadzwoń pod numer +48 22 572 65 65 i zasięgnij pomocy eksperta Avis.
- Sprawdź wcześniej trasę przejazdu, by uniknąć odcinków z ograniczeniami wysokości lub masy pojazdu oraz zorientuj się w możliwości zarezerwowania miejsca parkingowego do samochodu dostawczego i ewentualnego kontenera na większe odpady w dniu przeprowadzki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że unikniesz przykrych sytuacji, w postaci kar i mandatów.
Porządkowanie
Przeprowadzka jest doskonałą okazją, aby przejrzeć swój dobytek i wyrzucić gromadzone latami niepotrzebne rzeczy. Zastanów się dokładnie, co chcesz zabrać ze sobą do swojego nowego mieszkania, a czego nie warto pakować i transportować. W piwnicy lub różnych schowkach masz często rzeczy, z którymi należałoby się już dawno rozstać.
O czym należy pamiętać:
- Jeżeli masz do wyrzucenia meble typu łóżka, sofy, stoły, fotele, krzesła itp., a także dywany, materace, pierzyny, sprzęt elektryczny lub elektroniczny, musisz wcześniej zamówić kontener na odpady wielkogabarytowe.
- Nie działaj pochopnie. Dokładnie sortuj wyrzucane przedmioty. Być może z niektóre mają ważną wartość sentymentalną lub da się je naprawić.
- Sprzedawaj przedmioty na aukcjach internetowych lub poprzez ogłoszenia.
- Oddaj niepotrzebne rzeczy potrzebującym.
Akcesoria niezbędne do przeprowadzki
Zaopatrując się zawczasu we właściwą ilość dobrej jakości akcesoria do pakowania i przenoszenia rzeczy, nie tylko zaoszczędzi sobie niemiłych niespodzianek w dniu przeprowadzki, ale również sprawisz, że wszystko pójdzie szybko i sprawnie. Dobrze zapakowane przedmioty bezpiecznie przetransportujesz do samochodu dostawczego.Polecamy zaopatrzyć się w:
- wózek do transportu mebli
- koce przeprowadzkowe do zabezpieczenia mebli podczas transportu
- folię pęcherzykową i gazety lub papier do pakowania
- rękawiczki
- pasy transportowe
- taśmy klejące
- pudła do pakowania
- narzędzia do demontażu mebli
Pakowanie
Udana przeprowadzka zależy w dużej mierze od dobrej organizacji i odpowiednich materiałów do pakowania.Jeżeli data została już ustalona, pudełka i niezbędne rzeczy zakupione, można rozpocząć pakowanie.
Od czego zacząć?
- Wyznacz miejsce lub pokój w pobliżu drzwi wejściowych do umieszczenia pełnych pudełek i złożonych mebli.
- Zdemontuj wszystkie meble i odłóż je w jednym miejscu.
- Ciężkie przedmioty zawsze umieszczaj w kartonach na dole - lżejsze przedmioty na górze.
- Zaklej taśmą szafki i szuflady.
- Zapakuj cenne przedmioty, takie jak biżuteria, obrazy lub porcelana oddzielnie.
- Nie przeładowuj kartonów - mogą się rozerwać.
- Opisz zapakowane pudełka lub oznaczyć je różnymi kolorami.
Dzień przeprowadzki
Po pierwsze podziel zadania między swoich pomocników, tak aby każdy wiedział co ma robić i nie zapomnij o zorganizowaniu im jedzenia. Następnie udaj się do wypożyczalni samochodów, aby odebrać zarezerwowane auto dostawcze. Nie zapomnij o dowodzie osobistym, prawie jazdy i karcie kredytowej.
Aby załadować samochód bezpiecznie i wykorzystać całą przestrzeń ładunkową należy:
- Ułożyć koce przeprowadzkowe w miejsce załadunku, by uchronić meble i sprzęt AGD i RTV przed uszkodzeniem.
- Najpierw załaduj duże meble i pamiętaj o ich bezpiecznym zamocowaniu atestowanymi pasami transportowymi.
- Pudła i mniejsze przedmioty załaduj na końcu.
- Delikatne i cenne rzeczy, jak lustra czy szkło zapakuj do bagażnika swojego samochodu i odpowiednio je zabezpiecz.
- Po opróżnieniu mieszkania, możesz rozpocząć finalne sprzątanie i w razie potrzeby malowanie. Przed przekazaniem mieszkania właścicielowi, odczytaj i spisz liczniki.
Pamiętaj! Powiadom o zmianie swojego adresu odpowiednie instytucje.
Formalności administracyjne nie są najprzyjemniejszą, lecz na pewno ważną częścią przeprowadzki. Ich zaniedbanie mogą mieć poważne konsekwencje, jak choćby wpis do rejestru dłużników, kara z Urzędu Skarbowego, sądowe nakazy zapłaty, aż po zablokowane konto. Dlatego nie warto odkładać ich na ostatnią chwilę ryzykując ich pominięciem.Wykaz formalności przy przeprowadzce:
- Wymeldowanie i zameldowanie
- Zameldowanie
- Zmiana dokumentów: dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny
- Sprawdzenie okresów wypowiedzenia i wypowiedzenie umów u dostawców mediów lub zmianie adresu oraz gdy wyprowadzamy się z domu - kontakt z firmami wywożącymi np. śmieci.
- Poinformowanie wszelkich firm, przesyłających do nas rachunki o zmienia adresu.
- Wypowiedzenie umowy najmu - w przypadku wynajmowania mieszkania.
- Spisanie liczników w chwili przeprowadzki
Jaki instytucje i firmy należy powiadomić:
- Urząd Skarbowy
- Urząd Pocztowy
- ZUS
- Bank
- Firmę ubezpieczeniową
- oraz pracodawcę (!)