Zaplanuj podróż po Torun
Toruń to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Znaki rozpoznawcze Torunia to osoba wielkiego astronoma i torunianina z urodzenia Mikołaja Kopernika (1473-1543), unikatowa na skalę światową Starówka zbudowana w stylu gotyckim, oraz sławne toruńskie pierniki.
Toruń ze swymi 300 zabytkami został w 1997 roku wpisany na Listę UNESCO. Zabytkowy obszar to przede wszystkim historyczne Stare i Nowe Miasto.
Ratusz Staromiejski
To jedna z najdoskonalszych budowli o średniowiecznej architekturze w mieszczańskiej w Europie. Ratusz powstał pod koniec XIVw. kiedy to Toruń otrzymał ten przywilej od wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego.
Pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik najsłynniejszego z torunian Mikołaja Kopernika stoi na Rynku Staromiejskim przed budynkiem ratusza. Pomnik został odsłonięty w 1853r. Widnieje na nim napis łaciński: "Mikołaj Kopernik, torunianin poruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i niebo".
Katedra św.Janów
Katedra św.Janów Chrzciciela i Ewangelisty jest najstarszą zbudowana w stylu gotyckim świątynią na ziemi chełmińskiej. Jej początki wiążą się nierozerwalnie z nadaniem Toruniowi praw miejskich w roku 1233r. Na wieży zawieszono dzwon o nazwie "Tuba Dei" (Trąba Boża) ważący ponad 7 ton, odlany w Toruniu w 1500r. W kościele zachowała się chrzcielnica gotycka z XIIIw., przy której chrzczony był Mikołaj Kopernik.
Wycieczka samochodowa po Torun
Kościół św.Jakuba
Kościół św.Jakuba jest jedną z najpiękniejszych świątynii gotyckich w Polsce. Jego budowę rozpoczęto w 1309r. Kościół ten różni się od innych gotyckich świątyń Torunia unikatowym bazylikowym układem (nawy boczne niższe niż nawa główna.
Dom Kopernika
Dwie kamienice pod nr.15 i 17 przy ul.Kopernika kryją tajemnicę urodzin wielkiego astronoma. Prawdopodobnie domem jego urodzin jest wielka kamienica pod numerem 15, pochodząca z przełomu XIV/XV w. Należy ona do charakterystycznych dla miasta kamienic - spichlerzodomów, które w dawnych wiekach służyły zarówno do celów mieszkalnych jak i magazynowych. Obecnie w obu kamienicach mieści się Muzeum Dom Kopernika.
Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół pofranciszkańsk z pierwszej połowy XIII w. Zgodnie z regułą zakonów żebraczych kościół ten nie posiada potężnej wieży, lecz jedynie trzy małe sygnaturki od strony wschodniej. Przy głównym ołtarzu znajduje się sarkofag Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy.